Nauka gry na jakimkolwiek instrumencie zawsze niesie ze sobą trudności i nie inaczej jest z gitarą. Moda na grę na gitarze nie przemija i można śmiało zaryzykować stwierdzenie, że zainteresowanie tym instrumentem nabiera coraz większego rozpędu. Początkujący gitarzysta może mieć wiele trudności, począwszy od wyboru odpowiedniego instrumentu, po trudności związane z nauką gry.
Wybór odpowiedniej gitary
Bez względu na to czy gitarzysta marzy o gitarze elektrycznej, akustycznej, klasycznej czy basowej, zasada wyboru instrumentu zawsze jest taka sama – należy zwracać uwagę na firmę i wykonanie. Zasobność portfela nie zawsze pozwala na kupno lepszego instrumentu, ale można uniknąć felernej, taniej gitary jeśli wiemy jakim markom można zaufać, a firmy godne zaufania to między innymi Cort, Epiphone, Washburn, czy Yamaha.
Nauka gry na gitarze
Kiedy przyjdziemy do domu z naszym pierwszym instrumentem, przyjdzie czas na naukę, ale jak rozpocząć naukę? Możemy poszukać w ogłoszeniach jakiegoś korepetytora, możemy iść do szkoły muzycznej, ale nic nie stoi na przeszkodzie by rozpocząć przygodę z gitarą jako samouk. Jeżeli wybierzemy tą trzecią opcję, musimy mieć się na baczności, ponieważ w internecie nie brakuje pseudo nauczycieli, którzy przekonani o swojej wiedzy, będą wpajać innym swoje, nierzadko błędne zdanie. Jednym z często powtarzanym błędem jest radzenie innym nauki strojenia gitary na słuch. Co prawda wielu zaawansowanych gitarzystów potrafi stroić na słuch, ale ta umiejętność przychodzi z czasem, nie można się tego wyuczyć na miejscu, dlatego najlepszym sposobem jest zaopatrzenie się w stroik gitarowy.
Materiały do nauki gry
Początkujący gitarzysta, który chce być samoukiem może uczyć się z internetu, w którym znajdzie wiele przydatnych materiałów, takich jak tabulatury, warsztaty w formie artykułów czy filmów, ale by mieć pewność, że nie zostaniemy wprowadzeni w błąd, dobrym pomysłem jest zainteresowanie się poradnikami w postaci książek i instruktaży na CD i DVD, które można nabyć w księgarniach muzycznych. Przykładem bardzo pomocnej szkółki są „Gitarowe wyzwania – szkoła gry na gitarze” autorstwa Krzysztofa Błasia. Jest to pięciopłytowe wydanie, które zawiera w sobie bardzo wiele ważnych porad, która pomogą nam w łatwym i stosunkowo szybkim opanowaniu podstaw gry na gitarze. Dodatkową zaletą tego poradnika jest bardzo przystępny sposób prowadzenia nauki. Czasem widujemy gitarzystę, który gra na zawołanie to, co mu przyjdzie na myśl. Sztuka ta nazywana jest improwizacją i choć nauka improwizowania nie należy do najłatwiejszych, to opanowanie jej podstaw okazuje się bardzo przydatne w dalszej grze. Doskonałym podręcznikiem, dzięki któremu stosunkowo szybko nauczymy się podstaw improwizacji jest wydanie „Jak oni to robią? – tajniki solowej gry akordowej” autorstwa Artura Lesickiego. W poradniku tym znajdziemy między innymi wiele porad i lekcji standardów. To doskonała pozycja nie tylko dla początkujących gitarzystów, ale i dla tych bardziej zaawansowanych
Podsumowanie
Nauka gry na gitarze może przysporzyć trudności, ale każdą trudność można pokonać. Jeżeli nie dajemy sobie z czymś rady to dajmy sobie czas i wróćmy do tego później. Należy pamiętać, że muzyką trzeba się bawić a nie zmagać z nią. Grajmy tak jak nam wygodnie, słuchajmy porad, ale nie trzymajmy się sztywnych reguł, bo gdyby każdy trzymał się szablonów to nie usłyszelibyśmy geniuszu jaki prezentował Jimi Hendrix. Bądźmy cierpliwi a pewnego dnia nasz instrument odwdzięczy nam się bardziej, niż nam się wydaje.
