Księgarnia Muzyczna

Koszt dostawy:

Przelew: 6,99 zł
Pobranie: 14,99 zł

Dlaczego kupować w naszej księgarni muzycznej?  

•   BEZPIECZNE ZAKUPY
•   SZYBKA DOSTAWA
•   GWARANCJA SATYSFAKCJI

 

 

KsiegarniaMuzyczna.pl to największa księgarnia internetowa oferująca książki i płyty DVD do nauki gry na takich instrumentach jak gitara, gitara basowa, akordeon, pianino, fortepian, keyboard, saksofon czy perkusja. Posiadamy również największą ofertę szkół gitarowych i kursów gry na gitarze, zarówno wydań książkowych jak i płyt DVD. 

Znajdziesz tutaj śpiewniki gitarowe, nuty na gitarę i pozostałe instrumenty oraz podręczniki i szkoły do nauki gry, zarówno dla początkujących jak i profesjonalnych muzyków. 

Znajdziesz u nas materiały do nauki gry na instrumentach takich jak gitara basowa, perkusja, flet, skrzypce, fortepian, pianino, keyboard a nawet ukulele! 

Jak grać na harmonijce ustnej

Harmonijka ustna jest jednym z najmniejszych i zarazem najsympatyczniejszych instrumentów muzycznych. Naukę na tym instrumencie możemy rozpocząć niemal w każdym wieku. Należy ona do instrumentów z grupy idiofonów dętych a jej niewielkie rozmiary stanowią jeden z największych jej atutów. Instrument ten swoją największą popularność zdobył w Stanach Zjednoczonych gdzie trafił tam za sprawą niemieckich imigrantów. Na początku wykorzystywany był głównie w muzyce ludowej skąd drobnymi kroczkami coraz częściej zaczął być wykorzystywany w innych gatunkach muzycznych. 

Rozpoczynając naukę gry na harmonijce ustnej musicie pamiętać, że ma ona swoje poszczególne rodzaje. Taki podstawowy podział na jaki możemy podzielić harmonijki to: diatoniczne, chromatyczne, oktawowe, tremolowo - wiedeńskie i akompaniujące. Na każdej z nich gra się trochę inną techniką i każdy rodzaj w większym lub mniejszym stopniu znajduje swoje zastosowanie w poszczególnych gatunkach muzycznych. Jednak osoby rozpoczynające naukę powinniśmy najpierw rozpocząć swoją przygodę z tym instrumentem od takiej podstawowej harmonijki diatonicznej 10-kanałowej w tonacji C. 

Na początku musimy nauczyć się prawidłowo trzymać nasz instrument, choć jest wielu muzyków, którzy stosują swoje niekonwencjonalne metody przynoszące świetne efekty brzmieniowe. Zanim jednak opracujecie swoją indywidualną technikę, warto poznać pewne ogólno przyjęte zasady. Harmonijkę trzymamy lewą ręką w taki sposób aby palec wskazujący był rozciągnięty na górze, a kciuk na dolnej części obudowy. Pozostałe palce mają za zadanie utworzenie takiej kopułki lub daszka, natomiast prawa ręka będzie nam ten daszek odsłaniał lub zakrywał. W zależności czy ten daszek będziemy mieli bardziej otwarty czy bardziej zamknięty, takie też brzmienie będziemy mogli uzyskiwać. Nie tylko sama dynamika (ciszej – głośniej) będzie odczuwalna, ale również i barwa brzmienia będzie w ten sposób możliwa do modelowania. Kolejny etap naszej nauki to prawidłowe i czyste wydobywanie poszczególnych dźwięków. Nie jest to na początku proste ponieważ poszczególne kanały instrumentu są bardzo blisko siebie, ale jest klika metod, które powinny nam to ułatwić.

Możemy np.: ułożyć język w rurkę, tak by pośrodku był przepływ powietrza do wybranego kanału, a boczne kanały były blokowane. Jeżeli nasz język nie jest na tyle sprawny by bezproblemowo tą czynność wykonać możemy spróbować zwęzić wargi tak, by utworzyły mały otwór pośrodku wprowadzający i wsysający powietrze tylko do jednego kanału. Możemy również blokować boczne kanały językiem w dowolny sposób, tak by zakrywał on te kanały do których ma być zablokowany dostęp powietrza, a tylko kanał docelowy był otwarty. Pamiętajcie, że inny dźwięk z danego kanału uzyskuje się na wydechu, a inny na wdechu. Wybór metody jest bardzo indywidualną sprawą i uzależniona jest od możliwości każdego grającego. Przede wszystkim na początku musimy nauczyć się w swobodny sposób wprowadza powietrza w określony kanał, a to będzie wymagało poświęcenia trochę czasu. Jak już opanujemy swobodne wydobywanie pojedynczych dźwięków, to możemy przejść do następnego kroku naszej edukacji i zacząć wygrywać proste melodie. Najlepiej zacząć od jakiś znanych melodyjek, bo wtedy w przypadku złego zagrania sami od razu zauważymy błąd. Jedną z takich prostszych melodyjek jest „Wlazł kotek na płotek”, którą zagramy przy wykorzystaniu trzech kanałów 4,5 i 6. 

Możemy zapisać melodię tą w następujący sposób: 6 5 5 (5) (4) (4) 4 5 6 ; 6 5 5 (5) (4) 4 5 4 pamiętając, że cyfry w nawiasach, które oznaczają poszczególne kanały harmonijki należy zassać powietrze, natomiast cyfry bez nawiasów oznaczają kanały w które należy zadąć, czyli wdmuchać powietrze. 

Grając na harmonijce ustnej pamiętajmy o prawidłowym oddychaniu, które ma bardzo duży wpływ zarówno na komfort naszego grania jak i uzyskane brzmienie. Przepływ powietrza powinien być wytwarzany przez pracę przepony, co będzie skutkować podwójną korzyścią. My się podczas grania będziemy mniej męczyć, a i instrument będzie nam dłużej służyć. Istotne jest również zachowanie odpowiedniej higieny i po każdym zakończonym graniu naszą harmonijkę powinniśmy przeczyścić. Podsumowując harmonijka jest świetnym instrumentem, na który każdy bez wyjątku może sobie pozwolić. Już dosłownie za kilkadziesiąt złotych można nabyć ten instrument i rozpocząć naukę. Mega plusem jest rozmiar harmonijki dzięki któremu możemy ją mieć zawsze ze sobą.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl