Księgarnia Muzyczna

Koszt dostawy:

Przelew: 6,99 zł
Pobranie: 14,99 zł

Dlaczego kupować w naszej księgarni muzycznej?  

•   BEZPIECZNE ZAKUPY
•   SZYBKA DOSTAWA
•   GWARANCJA SATYSFAKCJI

 

 

KsiegarniaMuzyczna.pl to największa księgarnia internetowa oferująca książki i płyty DVD do nauki gry na takich instrumentach jak gitara, gitara basowa, akordeon, pianino, fortepian, keyboard, saksofon czy perkusja. Posiadamy również największą ofertę szkół gitarowych i kursów gry na gitarze, zarówno wydań książkowych jak i płyt DVD. 

Znajdziesz tutaj śpiewniki gitarowe, nuty na gitarę i pozostałe instrumenty oraz podręczniki i szkoły do nauki gry, zarówno dla początkujących jak i profesjonalnych muzyków. 

Znajdziesz u nas materiały do nauki gry na instrumentach takich jak gitara basowa, perkusja, flet, skrzypce, fortepian, pianino, keyboard a nawet ukulele! 

Gamy i pasaże elementarną podstawą każdego pianisty i nie tylko

Dziś w większości nie trzeba nikogo przekonywać, że znajomość gam i pasaży oraz umiejętność ich wykonywania zwyczajnie się muzykowi opłaca. Dla większości muzyków, bez względu na to na jakim instrumencie grają gamy i pasaże to podstawa i zarazem punkt wyjścia do dalszego rozwijania swoich umiejętności muzycznych. Pomimo ogólnej świadomości i wiedzy na temat korzyści jakie wynikają z umiejętności biegłego grania tych przebiegów muzycznych istnieje spora grupa osób uczących się gry na pianinie bądź innym instrumencie, które unikają ćwiczenia gam i pasaży jak ognia. Jak się okazuje nie wynika to z samego poziomu trudności, bo przecież zaczynamy od tych najłatwiejszych, ale przede wszystkim dlatego, że większość osób zaczynających naukę gry uważa je za nudne i niepotrzebne.

 

I rzeczywiście tak to może wyglądać na początku, bo szereg następujących po sobie dźwięków nie robi jakiegoś wielkiego wrażenia ani na ćwiczącym, ani tym bardziej na słuchaczach. Natomiast stwierdzenie niepotrzebne świadczyć może tylko i wyłącznie o pewnej niedojrzałości muzycznej. Przede wszystkim musimy spojrzeć na gamy i pasaże jako ćwiczenie techniczne dzięki któremu poziom naszych umiejętności zostanie podniesiony. To tu uczymy się podstaw prawidłowego podkładania palców po zagrywanych kolejnych dźwiękach. I to właśnie tu mamy możliwość zaznajomienia się i poznania poszczególnych tonacji muzycznych. Dzięki tej wiedzy będziemy wiedzieli ile znaków i jakie to znaki ma dana tonacja, a to z kolei znacznie ułatwia granie. Ma to szczególnie bardzo duże znaczenie podczas improwizacji. Jeżeli wiesz jakie są dźwięki w danej tonacji, to wiesz jakie dźwięki możesz użyć, a jakich należy unikać. Możemy tu przytoczyć prosty przykład na improwizację gdzie wiadomo, że np.: w tonacji C-dur mamy do dyspozycji wszystkie białe klawisze, a np.: w tonacji G-dur gdzie mamy jeden znak przy kluczu krzyżyk fis wiemy, że należy unikać dźwięku f, tylko zamiast niego grać fis. Gamy durowe i molowe są takim wstępem do poznawania kolejnych skal muzycznych. Znajomość budowy gam, zasada działania koła kwintowego może bardzo zaowocować w przyszłości. To może być nie tylko świetna rozgrzewka przed ćwiczeniem innych utworów, ale przede wszystkim jest to wspaniały warsztat, który często wykorzystywany jest w etiudach i innych utworach.

 

Natomiast biegła znajomość i umiejętność wykonywania pasaży pozwala na budowanie wspaniałych wariacji opartych na motywie przewodnim danego utworu. Z reguły wariacje tworzy się na bazie trioli, gdzie najczęściej pierwsza z ósemek tej grupy tworzy podstawę melodyczną. Dlatego między innymi warto posiadać umiejętność grania pasaży w każdej postaci tj. zasadniczej, przewrocie pierwszym i przewrocie drugim. Znajomość przewrotów ułatwia również płynne przechodzenie pomiędzy poszczególnymi akordami wykorzystując do tego dźwięk wspólny.

 

Bez względu na jakim instrumencie gracie gamy i pasaże powinny być waszym podstawowym ćwiczeniem. Jedni traktują je jako typowe ćwiczenie rozgrzewające, które stanowi taki wstęp do dalszych ćwiczeń inny natomiast bardziej twórczo do tego podchodzą i na podstawie gam oraz pasaży tworzą różne przebiegi muzyczne łącząc np.: ze sobą poszczególne gamy przeplatając je pasażami. Oczywiści osoby początkującą za nim będą mogły jakieś swoje autorskie kombinacje na podstawie gam i pasaży wprowadzić, będą musiały wpierw nauczyć się je dobrze samodzielnie gra. Po przejściu tego podstawowego etapu można będzie wykazać się swoją kreatywnością i twórczością.

 

Niewątpliwie ważnym jest by nie traktować ćwiczenia gam i pasaży jako zło konieczne, bo przecież takim nie jest. Osoby, które z jakiejś przyczyny mają negatywne nastawienie do gam i pasaży powinny uświadomić sobie sens tych ćwiczeń, ich ogromną przydatność, która jest potem nagminnie wykorzystywana w utworach muzycznych. Idealnie będzie jak odnajdziecie przyjemność w ich wykonywaniu, a jest to naprawdę możliwe. Należy tylko zmienić swoje nastawienie do tego rodzaju ćwiczeń, które po podstawowym opanowaniu będziemy mogli w przeróżny sposób grać i interpretować.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl