Księgarnia Muzyczna

Koszt dostawy:

Przelew: 6,99 zł
Pobranie: 14,99 zł

Dlaczego kupować w naszej księgarni muzycznej?  

•   BEZPIECZNE ZAKUPY
•   SZYBKA DOSTAWA
•   GWARANCJA SATYSFAKCJI

 

 

KsiegarniaMuzyczna.pl to największa księgarnia internetowa oferująca książki i płyty DVD do nauki gry na takich instrumentach jak gitara, gitara basowa, akordeon, pianino, fortepian, keyboard, saksofon czy perkusja. Posiadamy również największą ofertę szkół gitarowych i kursów gry na gitarze, zarówno wydań książkowych jak i płyt DVD. 

Znajdziesz tutaj śpiewniki gitarowe, nuty na gitarę i pozostałe instrumenty oraz podręczniki i szkoły do nauki gry, zarówno dla początkujących jak i profesjonalnych muzyków. 

Znajdziesz u nas materiały do nauki gry na instrumentach takich jak gitara basowa, perkusja, flet, skrzypce, fortepian, pianino, keyboard a nawet ukulele! 

GITARA. Menzura. Co to jest i jak ją ustawić.

Menzura to długość czynna struny (czyli długość od siodełka do mostka). Najpopularniejsze menzury to 25,5″ (w gitarach marki Fender), 25 cali (PRS) oraz 24,74″ (Gibson).

Jak ustawić menzurę?

Menzura musi być odpowiednio ustawiona, aby instrument dobrze stroił. Jeśli gitara nie ma prawidłowo ustawionej menzury, dźwięki na wyższych progach nie będą odpowienie pomimo dobrego nastrojenia. W tym celu należy wykonać kilka prostych kroków, do których będą potrzebne: śrubokręt (lub klucz imbusiwy w mostkach Floyd Rose), tuner chromatyczny, nowe struny.

Gitarę należy ustawiać na nowo założonych strunach, ponieważ mają one różne parametry i nawet jeśli stare struny grały dobrze, to nowe mogą wymagać regulacji.

Instrument należy trzymać w pozycji „do grania”, aby utrzymać odpowiednie naprężenie gryfu. Jeśli wyregulujemy menzurę na przykład w pozycji pionowej, to rozkład sił w pozycji poziomej będzie inny.

Regulację menzury należy zacząć od nastrojenia gitary. Następnie sprawdzamy dźwięk na dwunastym progu struny e1. Jeśli pusta struna pokazuje dokładnie dźwięk e, a dźwięk na progu XII jest odchylony, menzura nie jest ustawiona odpowiednio.

Jeśli dźwięk jest zbyt niski, wydłużamy menzurę poprzez dokręcenie śrubki na mostku gitary w taki sposób, aby bloczek trzymający strunę przesunął się w stronę przeciwną do gryfu (tak, aby długość aktywna strun była większa). Jeśli dźwięk jest zbyt wysoki, postępujemy w sposób przeciwny – kręcimy tak, aby zmniejszyć długość struny. Pamiętajmy, aby wykonywać małe ruchy, po których należy ponownie nastroić gitarę i sprawdzić, czy dźwięk na dwunastym progu jest dokładną oktawą pustej struny.

Zabieg należy powtórzyć na pozostałych pięciu strunach.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl